Lüleburgaz Yaşam Veteriner Kliniği Klinik Hizmetlerimiz Genel Muayene Koruyucu Hekimlik Genel Cerrahi Laboratuvar Deri Hastalıkları Ağız ve Diş Sağlığı Diyetetik Beslenme

tasarim59

Lüleburgaz Yaşam Veteriner Kliniği Klinik Hizmetlerimiz Genel Muayene Koruyucu Hekimlik Genel Cerrahi Laboratuvar Deri Hastalıkları Ağız ve Diş Sağlığı Diyetetik Beslenme

Klinik Hizmetleri

1)GENEL MUAYENE:

Kliniğimizde  kedi köpek başta olmak üzere,evcil ve yırtıcı kuşların,sağlık sorununu gidermek  ve ileride ciddi sorunlara yol açacak hastalıkların erken teşhisini yapabilmek için alanında uzman 2 veteriner hekim tarafından dostlarımızın genel muayenesi yapılmaktadır.

2)KORUYUCU HEKİMLİK VE AŞILAMA:

Dostlarımızın hastalığa yakalanmaması için önceden alınacak tedbirleri kapsamaktadır.Bu tedbirlerin başında aşı dediğimiz  mikropların hastalık yapma güçlerinin azaltıldığı biyolojik maddeler gelir.

Hayvanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için aşıların hastalığa yakalanmadan önce uygulanması gerekir.Çünkü aşıların tedavi edici özelliği yoktur !!!

Hangi yoldan verilirse verilsin aşılar, dostumuzu bu hastalıklara karşı koruyan antikorları(vücudun savunucuları)oluştururlar.Bu savunucular vücutta uzun süre kalıp,aynı mikropla karşılaştıklarında  bu mikrobu hastalık oluşturmadan yok ederler.Her hangi bir aşının koruyucu etkisini gösterebilmesi için uygun yaş ve aralıklarla yapılması gerekmektedir.Yeni doğan yavrularımız anne sütünden (anne aşılı ise)bu antikorları almakta ve 6  haftalığa kadar korunmaktadırlar.

Dostalarımızı ,bakteriyal,viral, paraziter  hasatalıklardan korumak için yaptığımız koruyucu hekimlik uygulamalarına önem veriyoruz.Bunun için tüm dostlarımızın aşılama ve paraziter mücadele proğramları  kayıdedilir ve hasta sahipleri randevular zamanı geldiğinde telefonla haberdar edilir.

Aşılama ve paraziter mücadele proğramı tamamen hastaya  özel  olup yaşadığı ortama ve karşılaşacağı risklere göre düzenlenir.

3)GENEL CERRAHİ:

Hayvan sever olan hiç kimse minik dostunu ameliyat masasında görmek istemez.Ancak bazı durumlar vardır ki ameliyat kaçınılmaz ve en iyi sonuçtur.Bu durumlarda dostlarımızın operasyon öncesi sonrası ve sırasındada yanındayız.

Yaşam Veteriner Kliniğinde uygulanan operasyonlar.

Kaza ve travmalarda cerrahi girişimler

Dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması(Ovariohysterectomie)

Erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması

Ağız ve diş operasyonları

Fıtık operasyonları

Sezeryan ve güç doğuma müdahale

Göz operasyonları

Onkolojik cerrahi

4)RÖNTGEN:

Kliniğimizde bulunan röntgen cihazımızla her kilo ve boydaki,kedi yada köpeğin kemik veya yumuşak doku görüntüleri alınabilmektedir.

5)ULTRASONOGRAFİ:

Kliniğimizde bulunan ultrason cihazı ile yaptığımız ulrtasonografik incelemelerle her boyda ve kiloda,kedi yada köpeğin karın boşluğu,derin organlar,meme dokusu gibi yüzeysel dokuların,gebelik  ve  yavruların canlılık muayenesi yapılmaktadır.

 

6)LABORATUVAR:

Kliniğimizde tam kan sayımı,kan biyokimyası,gaita(dışkı),deri kazıntısı ve kulak kiri

 muayeneleri  yapılarak , semptomatik tedavi yerine  asıl neden ortaya konmakta ve uygun ilaçlarla hastalığın iyileştirilmesine çalışılmaktadır.

Tam kan sayımı ile: Viral,bakteriyal,paraziter hastalıklar, anemi(kansızlık)gibi bir çok hastalığın tanısı

Biyokimyasal analizle: Böbrek,karaciğer,safra,pankreas hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır.

Dışkı muayenesi: Mide-bağırsak hastalıklarının tanısında,mikroskobik muayenesi ile bağırsak parazitlerinin özellikle bu parazitlerin yumurtalarının saptanmasında büyük önem taşır.

Deri kazıntısının muayenesi: Bu  yöntemle minik dostlarımızda sıkça karşılaştığımız, deri hastalıklarının sebepleri, özellikle uyuz ve mantar etkenleri tespit edilir.

Kulak kiri muayenesi: Özellikle kulak uyuzunun tespitinde başvurduğumuz bir muayene yöntemidir.

7)DERİ HASTALIKLARI:

             Deri hastalıkları minik dostlarımızda çok sık rastlanmakta ve tedavilerinin uzun sürmesinden kaynaklı büyük önem taşımaktadır.

              Deri hastalıklarının

              viral enfeksiyonlar(gençlik hastalığı)

              bakteriyel enfeksiyonlar

             dış parazitler(pire ve uyuz etkenleri)

             mide-bağırsak, karaciger, böbrek bozuklukları

             vitamin eksiklikler

             hormonel bozukluklar(gebelik ve kızgınlıkta)

             kimyasal maddeler

             mantar etkenleri

             gıda alerjileri gibi çeşitli nedenleri olup, bunlar kliniğimizde çeşitli tanı yöntemleri ile birbirinden ayrılmakta ve asıl nedeni  tespit edilip ortadan kaldırılmaktadır.

            Deri hastalıklarının belirtileri:

            Kılların ve tüylerin kendiliğinden dökülmesi

            Kılların kırılması

            Deride kaşıntı,kızarıklık

            Derinin kalınlaşması, kıvrımlaşması ve pullanması

            Deride yağlanma

            Deride kötü koku, irinli ve nekrotik odaklar

8)AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI:

Koruyucu olarak diş bakımı hayatı doğrudan tehdit etmediği için çoğunlukla hayvan sahipleri tarafından ihmal edilmektedir.Halbuki ağız sindirim sisteminin girişidir.Ağız ve diş sağlığındaki bozukluklar sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

İyi bir gözlemle kedi ve köpeklerin ağız ve  diş problemleri anlaşılabilir.Yemek yeme güçlüğü,ağızda aşırı sulanma ve salya akışı,kötü ağız kokusu,diş etlerinde kızarma kanama,aşırı sinirlilik saldırgan gibi belirtiler ağız ve diş sağlığının bozulduğunun göstergesidir.

      AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞININ KORUNMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

              Dostlarımızın dişini haftada en az bir kez fırçalayın

              Dostlarımıza, yumuşak,unlu ve şekerli gıdaları yedirmekten kaçının

              Her 3-4 ayda bir dostlarınızın ağız ve dişlerini Veteriner Hekiminize kontrol ettirin

              Diş taşı olşumunu engellemek için dostlarımıza sert kemirebileceği oyuncaklar verin ve diş sağlığı için profesyonel kuru mamalar yedirin.

9)DİYETETİK BESLENME:

Kedi ve köpeklerin beslenmesi denilince karın doyurma anlaşılmamalıdır.  Yaşama payı için gerekli olan protein,enerji,vitamin,mineraller yeterli ve dengeli bir şekilde alınmalıdır.Bunu sağlayabilmek için bir çok araştırmadan geçen profesyonel mamalar yedirilmelidir.

Kedi ve köpeklerin beslenmesinde  yetersizlik,fazlalık,dengesizlik olduğunda beslenmeden kaynaklanan karaciger yağlanması,kısırlık,güç doğum,öbezite,kalp yetersizliği,gelşme geriliği,raşitizm,pika(toprak  alçı gibi yemek olmayan maddeleri yeme),kaprofaji(dışkı yeme),egzama gibi deri hastalıkları  gözlenmektedir.

Kliniğimizde beslenme üzerine yaptığımız önerilerde kedi yada köpeğinizin yaşı,aktivitesi,ırk özellikleri,yukarıda bahsettiğimiz beslenme bozukluklarından kaynaklanan hastalıkları dikkatle değerlendirip en uygun mamayı önerilmektedir.

Yaşam Veteriner Kliniği
Yılmaz Mahallesi Edirne Caddesi No:28 Lüleburgaz/Kırklareli
Tel : 0 288 412 67 68

Tekirdağ tasarım